Volley League γυναικών - Play Off: Την Κυριακή κόντρα στην ΑΕΚ το Μαρκόπουλο

Δημιουργήθηκε στις 06/04/2023 - 10:12
aom playoff

Με αντίπαλο την ΑΕΚ και το πρώτο παιχνίδι στο Μαρκόπουλο την ερχόμενη Κυριακή (9/4/23), ξεκινά τις υποχρεώσεις της η γυναικεία ομάδα του ΑΟ Μαρκοπούλου Revoil, στα φετινά Play-Off της Volleyleague 2022-23! Η ομάδα του Pasqualino Giangrossi πραγματοποιώντας μία άκρως επιτυχημένη πορεία στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, κατέκτησε την 7η θέση και πλέον διασταυρώνεται με την ΑΕΚ που τερμάτισε 2η.

Ακολουθεί η ανακοίνωση της ΕΟΠΕ:

Ορίστηκαν οι αγώνες της Α' φάσης των πλέι οφ της Volley League γυναικών.

Στην Α' φάση των πλέι οφ με τις θέσεις 1-8 οι ομάδες θα αγωνιστούν μεταξύ τους σε δύο αγώνες (εντός-εκτός). Γηπεδούχος του πρώτου αγώνα είναι η ομάδα η οποία θα καταλάβει τη χαμηλότερη θέση στον τελικό βαθμολογικό πίνακα της Α' Φάσης.

Στην περίπτωση που και οι δύο διαγωνιζόμενες ομάδες έχουν από μία νίκη, στους δύο μεταξύ τους αγώνες, δημιουργείται βαθμολογία, όπως αυτή προβλέπεται στο άρθρο 17 της παρούσης (3 βαθμοί για νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ, 2 βαθμοί για νίκη με 3-2 σετ, 1 βαθμό για ήττα με 2-3 σετ και Ο βαθμοί για ήττα με 1-3 και 0-3 σετ). Εάν με την βαθμολογία αυτή έχουν τους ίδιους βαθμούς, τότε μετά τη λήξη του 2ου αγώνα θα διεξάγεται Χρυσό Σετ (golden set-σετ ισοπαλίας) στους δεκαπέντε (15) πόντους.

Οι νικητές της Α' φάσης προκρίνονται στα ημιτελικά, ενώ οι ηττημένες ομάδες δεν θα δώσουν άλλους αγώνες και θα καταλάβουν τις θέσεις από 5 έως και 8 της Τελικής Βαθμολογικής Κατάταξης σύμφωνα με τη σειρά που τερμάτισαν μεταξύ τους στον Τελικό Βαθμολογικό Πίνακα στην Α' Φάση του πρωταθλήματος.